Ana SayfaMAGAZİNKİM KİMDİR? RUSLANA

KİM KİMDİR? RUSLANA

Ruslana Lyzhychko, Ukraynalı şarkıcı ve siyasetçi. 24 mayıs 1973 günü Ukrayna’nın Lviv şehrinde doğan Ruslana, şarkıcı, dansçı, yapımcı, besteci, senfonik orkestra şefi, piyanist, Ukrayna devlet başkanı danışmanı ve milletvekilidir. Wild Dances adlı şarkı ile 2004 Eurovision Şarkı Yarışması’nı kazanarak ünlü olmuştur.

Konservatuvardan mezun olduktan sonra, piyano ve orkestra şefliği öğrenimi aldı. Babası, batı Ukrayna’da bulunan Hutsuls (Ukrayna Karpatları) bölgesindendir. Bu nedenle böyle nadir bir kültüre, antik ve zengin bir tarihe sahipler. Ruslana’nın “Wild Dances” şarkısına da bunlar esin kaynağı olmuştur.

Ruslana, 4 yıllık müzik eğitiminden sonra “Horizon” adlı müzik grubuna katıldı. Burada yaşadığı sahne tecrübesi ona ileriki müzik yaşamında çok yardımcı olacaktı. Ruslana yaşamını müzikle yönlendirmeye karar vermişti artık. Bir Lviv festivalinde ilk kez sahneye çıkmasıyla 4 yıllık eğitimin karşılığını almaya başladı. Profesyonel müzik yaşamı ise konserler, yarışmalar ve festivallerle dolu. Okulunda (Matematik) 10. sınıfından ve konservatuvardaki 2. yılından sonra Lviv kentindeki V. Lsence adlı müzik fakültesinde eğitimine devam etti. Bu sırada senfonik orkestra ilgisini çekmeye başlamıştı.

2004 yılında Türkiye düzenlenen 49. Eurovision Şarkı Yarışması’nda, 280 puanla Eurovision birincisi oldu. “Wild Dances” isimli şarkısı, hareketli danslarla birlikte sahnede yer aldı.

Siyasi Kariyeri

2004’te Ukrayna’daki Turuncu Devrim sırasında Ruslana, Viktor Yuşçenko’nun seçim kampanyalarına katılarak, Yuşçenko’yu aktif olarak destekledi.

Ruslan, Devlet Başkanlığı seçimlerinde Yuşenko’yu desteklemesine rağmen Mayıs 2004’ten Şubat 2005’e kadar Yuşenko’nun rakibi Ukrayna Başbakanı Viktor Yanukoviç’e gönüllü olarak danışmanlık yaptı. Bu göreve atandığında siyasetle uğraşma niyetinde olmadığını, kendini sadece müzikte gördüğünü ifade etmiştir.

Mart 2006’da düzenlenen Ukrayna Parlamentosu Verkhovna Rada seçimlerinde Devlet Başkanı Yuşenko’nun partisi Nasha Ukraina (Bizim Ukrayna) partisinden milletvekili seçildi. Milletvekiliğinden haziran 2007’de istifa etti.

1995 yılında Oleksandr Ksenefontof ile evlendi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments