Ana SayfaGündemYILAN ADASINA UKRAYNA BAYRAĞI ÇEKİLDİ

YILAN ADASINA UKRAYNA BAYRAĞI ÇEKİLDİ

Ukrayna’nın Karadeniz’de bulunan Yılan Adasına yeniden Ukrayna bayrağı yeniden göndere çekildi.

24 Şubat 2022 tarihinde başlayan Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle (Rusya tarafına göre Ukrayna’ya askeri operasyon), Rusya’nın Ukrayna’nın deniz gücünü azaltmak  için iki Rus Donanması savaş gemisi Vasily Bykov ve Moskva Yılan Adası’nı bombaladı.

Ada’da bulunan Ukrayna askerlerin teslim olmayı ret ettikleri için Rus ordusu tarafından öldürüldükleri iddia edilen 13 Ukraynalı askerlerden bazıların daha sonra Rus ordusuna teslim olduklarına dair video ortaya çıkmıştı.

Ukrayna 30 Haziran 2022 tarihinde Yılan Adası’na düzenlenen başarılı operasyon sonucunda, Rus askerlerinin adadan çekildiğini bildirdi. Söz konusu bilgi Rusya Federasyonu tarafından da doğrulandı. Fakat Rusya Yılan Adası’ndaki Rus askerlerinin “iyi niyet göstergesi” olarak bölgeden çekildiği duyurulmuştu.

7 Temmuz 2022 sabahı Ukrayna ordusu tarafından adaya Ukrayna Bayrağı çekildiği duyuruldu. Rusya Savunma Bakanlığı tarafından savaşın son durumuna dair verilen günlük brifingde, 6 Temmuz gecesinde Ukrayna askerlerinin Yılan Adası’na bayrak dikmeye çalıştığı ifade edildi. Açıklamada, “Sabah 05.00 civarında birkaç Ukraynalı asker, bir motorbotla adaya geldi ve bayrakla görüntülendi. Rus Hava Kuvvetlerine bağlı uçaklar, hemen Yılan Adasını yüksek hassasiyetli füzelerle vurdu ve bazı Ukraynalı askerleri öldürdü” bilgisi paylaşıldı. Saldırıdan sonra hayatta kalan Ukrayna askerinin ise Odessa’da Primorske yönüne kaçtığı iddia edildi.

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments